انواع شاخص های اقتصادی کدامند ؟
انواع مختلفی از شاخص‌های اقتصادی وجود دارد. در یک طبقه‌بندی می‌توان شاخص‌ها را در 3 دسته فهرست کرد.
«شاخص‌های پیشرو» (Leading Indicator)
«شاخص‌های پسرو» (Lagging Indicator)
«شاخص‌های همزمان» (Coincident Indicator)
هرکدام از این شاخص‌های اصلی خود شامل تعداد زیادی شاخص هستند. در مقالات بعدی که توسط آکادامی آموزشی قاسمی منتشر میشود در ادامه مطالب در ابتدا به صورت مختصر به تعریف این شاخص‌های اصلی پرداخته خواهد شد.

شاخص های اقتصادی
شاخص های پیشرو :
شاخص‌های پیشرو به تغییرات آینده در اقتصاد اشاره می‌کنند. این شاخص‌ها برای پیش‌بینی کوتاه‌مدت تحولات اقتصادی بسیار مفید هستند، زیرا این شاخص پیش از تغییر جهت اقتصاد، مسیر خود را تغییر می‌دهند.
شاخص های پسرو :
شاخص‌های پسرو معمولاً پس از تغییرات اقتصادی به وجود می‌آیند. این شاخص‌ها زمانی که برای تأیید الگوهای خاصی به کار می‌روند، می‌توانند بسیار مفید باشند. تحلیل‌گران می‌توانند پیش‌بینی‌های اقتصادی را بر اساس الگوها انجام دهند، اما شاخص‌های پسرو را نمی‌توان برای پیش‌بینی مستقیم تغییرات اقتصادی استفاده کرد.
شاخص های همزمان :
شاخص‌های همزمان اطلاعات ارزشمندی در مورد وضعیت فعلی اقتصاد در یک منطقه خاص ارائه می‌دهند، زیرا همزمان با تغییراتی که سیگنال می‌دهنند، رخ می‌دهند.

شاخص های اقتصادی
انواع شاخص های کلان اقتصادی :
شاخص‌های اقتصادی بسیار زیادی وجود دارد که در طبقه‌بندی شاخص‌ها که در بالا بیان شدند قرار می‌گیرند. این شاخص‌ها می‌توانند به سرمایه‌گذاران، اقتصاددانان و تحلیل‌گران مالی در تصمیمات مالی هوشمندانه کمک کنند. مهم‌ترین شاخص‌های کلان که در ادامه بررسی می‌شوند به صورت زیر فهرست شده‌اند.
تولید ناخالص داخلی (GDP)
شاخص بازار سهام
شاخص بیکاری
شاخص قیمت مصرف کننده
شاخص قیمت تولیدکننده
شاخص تراز تجاری
شاخص شروع مسکن
شاخص نرخ بهره
شاخص قدرت ارز
شاخص فعالیت تولیدی
شاخص درآمد و دستمزد
شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده
در ادامه مقالات آینده این شاخص‌‌ها و ویژگی‌های مربوط به آن‌ها به صورت خلاصه مرور می‌شوند.امیدواریم تا اینجا مجموعه آموزشی قاسمی توانسته باشد کمکی به شما دوستان عزیز ایفاء کرده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *